Om Blue Idea

 

Blue Idea er en international softwarevirksomhed, der specialiserer sig i digital kommunikation. Vi har udviklet en brugervenlig digital platform, der giver bl.a. kommuner og forsyningsselskaber mulighed for at kommunikere med udvalgte grupper af borgere og forbrugere. Vores platform er en simpel og effektiv kommunikationsløsning, hvor afsenderen hurtigt og nemt kan komme i direkte kontakt med deres modtagere. Det kan være alt fra varslinger om forurenet drikkevand, smitteudbrud eller noget helt tredje. Blue Idea har derfor et stort ansvar for at holde de danske borgere opdateret på, hvad der sker i deres nabolag.

Navnet "Blue Idea" har sin inspiration i bogen 'Blue Ocean Strategy'. Det handler om at tage udgangspunkt i et allerede kendt produkt, men ved at markedsføre det på en nytænkende og kreativ måde, åbnes nye muligheder for både kundesegmentering og markedsudvikling.

Drivkraften i Blue Idea er lysten til at gøre en forskel, at tænke i andre baner, at åbne nye markeders muligheder - alt sammen for vores kunder!

Med vores 12 års erfaring inden for vores branche er vi sikre på at kunne yde det bedste for vores kunder!

Ledelse

Flemming Bøgely

CEO

E-mail: flemming@blueidea.dk     

Telefon: +45 26 86 69 69

LinkedIn

 

Salg

Dan Lindebæk

Country Sales Manager - Danmark

E-mail: dan@blueidea.dk

Telefon: +45 30 64 49 49

LinkedIn

Magnus Andersson

Country Sales Manager - Sverige

E-mail: magnus@blueidea.se

Telefon: +46 (0) 723 36 56 56

LinkedIn

Jussi Torvinen (starter 12/12-21)

Country Sales Manager - Finland

E-mail: jussi@blueideafinland.fi

Telefon: +358 94 27 21 211

LinkedIn

Mike Høgdal Thomsen

Account Manager - Danmark

E-mail: mike@blueidea.dk

Telefon: +45 43 33 15 24

LinkedIn

Philip Tennevi

Account Manager - Sverige

E-mail: philip@blueidea.se

Telefon: +46 (0) 723 36 56 57

LinkedIn

Account Manager - Finland

Kommer snart...

 

Kundesupport

Nina Holstrup

Kundekonsulent

E-mail: nina@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Christina Conradi

Kundekonsulent

E-mail: christina@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Mathias Lindholm

Kommunikationskonsulent

E-mail: mathias@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Udvikling

Peter Frost

Projektleder

E-mail: peter.frost@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Arne Sostack

Senior Software Developer

E-mail: arne@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Claus Elmann

Senior Software Developer

E-mail: claus@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Peter Rask Kristensen

Frontend Developer

E-mail: peter@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Jeppe Gyberg

Full-stack udvikler - Elev

E-mail: jeppe@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Administration

Klaus Fisker Møldrup

CFO

E-mail: klaus@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Bestyrelse

Flemming Bøgely

CEO

E-mail: flemming@blueidea.dk     

Telefon: +45 26 86 69 69

LinkedIn

 

Lars Therkildsen

Bestyrelsesformand

E-mail: lat@hofor.dk

LinkedIn

Klaus Bülow Davidsen

Bestyrelsesmedlem

E-mail: klaus@vpkapital.dk

LinkedIn

Jon Risvig

Bestyrelsesmedlem

E-mail: jon@vpkapital.dk

LinkedIn