Om Blue Idea

 

Hos Blue Idea hjælper vi forsyningsselskaber, kommuner og boligselskaber med at sende vigtige servicebeskeder til udvalgte adresser. Vi har udviklet SMS-Service, hvor I nemt og hurtigt kan få kontakt til jeres målgruppe, når der opstår akutte eller planlagte hændelser nær deres bopæl. På den måde kan I fastholde et højt serviceniveau – selv i kritiske situationer.

 

Den hurtigste og mest direkte vej til borgeren 

Afbrydelser, driftsforstyrrelser og serviceinformationer er aldrig belejlige. Hverken for borgerne eller for jer.

Mens organisationen render stærkt for at komme i kontakt med de berørte adresser, hober frustrationen sig op hos dem, som ikke er blevet informeret. Det kan hurtigt få telefonerne til at kime løs, hvilket koster både tid og kræfter internt. Og når stormen endelig har lagt sig, skal der måske betales en ekstraregning i form af ikke-indfriede servicemål.  

Men med SMS-Service kan I hurtigt og effektivt sende en SMS til de berørte husstande. Dermed får borgerne direkte besked på mobilen med det samme, og informationen går hverken tabt i mailindbakken eller postkassen. Det minimerer ikke blot antallet af indgående opkald, men højner også tilfredsheden blandt borgerne, som føler sig velinformeret.

 

Et avanceret værktøj, som er let at bruge 

SMS-Service er et onlineværktøj, som indeholder en database på alle offentlige telefonnumre i Danmark. Hvert telefonnummer et knyttet op på en bopæl, og I kan med få klik selektere de adresser, som skal modtage SMS’en.

Tjenesten er utrolig brugervenlig og kan betjenes af alle i jeres organisation – hvad enten det er kundeservice eller driften. Samtidig kan systemet integreres med bl.a. hjemmeside og Facebook, så beskeden kan sendes ud til andre relevante platforme. Det sparer ikke blot tid, men kan også være en fordel på de tidspunkter, hvor kommunikationsafdelingen er gået hjem. 

Vi opdaterer desuden databasen dagligt, så I altid har adgang til de seneste mobilnumre på jeres målgruppe. I skal altså blot koncentrere sig om at selektere, skrive og sende ud – resten klarer vi.

 

En troværdig og nærværende samarbejdspartner 

Som kunde hos Blue Idea får I en troværdig og nærværende samarbejdspartner, der hver dag brænder for at gøre en forskel. Vi er markedsledere på vores tjeneste og har valgt at specialisere os i få brancher, så vi hele tiden kan udvikle nye, skræddersyede løsninger.

Vi gør en stor dyd ud af at lytte til vores kunder og være tilgængelige for dem, når de har brug for hjælp. Hos os ender I aldrig i en telefonkø, og fordi vi kærer om vores small company spirit, kan vi hurtigt arbejde sammen om at løse jeres problemer. 

I sidste ende handler det for os om at yde den bedste service for vores kunder, så de kan yde den bedste service for deres borgere. 

 

Ledelse

Flemming Bøgely

CEO

E-mail: flemming@blueidea.dk     

Telefon: +45 26 86 69 69

LinkedIn

 

Salg

Dan Lindebæk

Country Sales Manager - Danmark

E-mail: dan@blueidea.dk

Telefon: +45 30 64 49 49

LinkedIn

Magnus Andersson

Country Sales Manager - Sverige

E-mail: magnus@blueidea.se

Telefon: +46 (0) 723 36 56 56

LinkedIn

Jussi Torvinen 

Country Sales Manager - Finland

E-mail: jussi@blueideafinland.fi

Telefon: +358 94 27 21 211

LinkedIn

Mike Høgdal Thomsen

Account Manager - Danmark

E-mail: mike@blueidea.dk

Telefon: +45 43 33 15 24

LinkedIn

Philip Tennevi

Account Manager - Sverige

E-mail: philip@blueidea.se

Telefon: +46 (0) 723 36 56 57

LinkedIn

Account Manager - Finland

Kommer snart...

 

Kundesupport

Nina Holstrup

Kundekonsulent

E-mail: nina@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Christina Conradi

Kundekonsulent

E-mail: christina@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Mathias Lindholm

Kommunikationskonsulent

E-mail: mathias@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Udvikling

Peter Frost

Projektleder

E-mail: peter.frost@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Arne Sostack

Senior Software Developer

E-mail: arne@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Claus Elmann

Senior Software Developer

E-mail: claus@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Peter Rask Kristensen

Frontend Developer

E-mail: peter@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Jeppe Gyberg

Full-stack udvikler - Elev

E-mail: jeppe@blueidea.dk

Telefon: +45 70 20 53 53

Administration

CFO

Kommer snart...

 

Bestyrelse

Flemming Bøgely

CEO

E-mail: flemming@blueidea.dk     

Telefon: +45 26 86 69 69

LinkedIn

 

Lars Therkildsen

Bestyrelsesformand

E-mail: lat@hofor.dk

LinkedIn

Klaus Bülow Davidsen

Bestyrelsesmedlem

E-mail: klaus@vpkapital.dk

LinkedIn

Jon Risvig

Bestyrelsesmedlem

E-mail: jon@vpkapital.dk

LinkedIn